Výzkumné aktivity

Zabýváme se ledem a nečistotami na něm za účelem objasnění chování nečistot v přírodě a porozumění procesu mrazení a lyofilizace prováděných v laboratořích a farmaceutickém průmyslu.

Led je málo prozkoumané reakční médium, které katalyzuje množství procesů a reakcí, některé z nich, jako například bromová exploze a následné ničení ozonové vrstvy, mají velký dopad na životní prostředí. Přírodní led je hostitelem mnohých látek; jejich konkrétní umístění na ledu a chemická identita však nejsou doposud dostatečně objasněny, přestože zásadně ovlivňují jejich (foto)reaktivitu.

V našem výzkumu zkoumáme chování chemických látek na/v ledu pomocí optické spektroskopie a environmentální elektronové mikroskopie.

Přispíváme k porozumění vlivů, které:
• způsobují poškození proteinů při jejich zamrazení a lyofilizaci,
• ovlivňují acidobazické chování povrchu ledu z mořské vody,
• ovlivňují strukturu látek při vitrifikaci pro elektronovou cryo-mikroskopii.

Zvyšujeme porozumění organických i anorganických látek v různých modifikacích ledu, sledujeme dynamiku ledových vzorků a ledových květů.

Získané informace jsou potřeba např. pro správné parametrizování environmentálních modelů pro osudy přírodních látek na ledu, předpovědi chování komet či bezztrátové mrazení enzymů.

Více informací o výzkumu najdete v anglické části webu

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info